شستشوی فرش دستباف چه نکاتی دارد که حتماً باید رعایت کرد؟

۱- پیش از شستشوی فرش دستباف ابتدا لازم است تا مواد ریز و درشت موجود در سطح فرش را از آن بزدایید. به این منظور با استفاده از جاروبرقی یا جاروی دستی ابتدا سطح رویی و سپس سطح زیرین فرش را با دقت جارو کنید. توصیه می‌شود در صورتی‌که روی فرش اثری از هر نوع لکه‌ای مشاهده می‌کنید که احتمال می‌دهید با شستشوی معمولی قابل برطرف شدن نیستند، پیش از آغاز شستشوی فرش دستباف آن لکه را، طبق دستورالعمل پاک کردن لکه‌های مختلف از روی فرش دستباف که در همین نوشته به آن‌ها اشاره خواهیم داشت، پاک کنید.

۲- پیش از انتقال فرش به حیاط، پارکینگ یا هر محیطی که آن را برای شستشوی فرش دستباف انتخاب کرده‌اید، سطح مورد نظر را با دقت جارو کنید و با استفاده از آب به خوبی آبکشی کنید تا مطمئن شوید که روی آن سطح، مواد تیزی مانند خرده شیشه یا خرده سنگ‌های نوک‌تیز که می‌توانند به فرش آسیب برسانند وجود نداشته باشند. دقت داشته باشید که سطوح سیمانی، سنگی، موزاییکی و … که دارای مقداری شیب هستند، بهترین سطوح برای شستشوی فرش دستباف هستند. فرش‌های دستباف هرگز نباید روی سطوح آهکی، خاکی و گچی شسته شده یا حتی روی این سطوح پهن شوند، چرا که این مواد می‌توانند به بافت فرش آسیب برسانند. شیب‌دار بودن سطح از این بابت حائز اهمیت است که باعث خروج سریع‌تر آب از فرش شده و از خیس ماندن فرش برای مدت طولانی، که ممکن است باعث تداخل رنگ‌های فرش شود، جلوگیری می‌کند.

۳- در این مرحله با استفاده از شیلنگ آبی که ترجیحاً دارای سرشیلنگ مشابه دوش باشد، سطح رویی و زیرین فرش را با آب ولرم کاملاً خیس کنید. توجه کنید که هرگز از آب داغ برای شستشوی فرش دستباف استفاده نکنید. یکی از مهم‌ترین نکات در این مرحله اقدام به آغاز شستشوی فرش بلافاصله پس از خیس کردن آن است، چرا که خیس ماندن فرش در این حالت به مدت طولانی، احتمال رنگ پس دادن فرش را به دنبال دارد.

  شستشوی فرش ماشینی چه نکاتی دارد که حتما باید رعایت کرد؟

۴- مقداری از شوینده‌ی مناسب را داخل یک ظرف ریخته و با استفاده از آب به آن حالتی کف‌مانند بدهید. بهترین شوینده‌ برای شستن فرش دستباف خود استفاده کنید، شامپو فرش است. اما می‌توان از شوینده‌های دیگری مانند پودر شستشوی دستی لباس، مایع ظرفشویی، شامپوهای ملایم و … نیز استفاده کرد. به طور کلی استفاده از شوینده‌های قوی برای این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. علاوه بر این لازم است تا حتماً شوینده‌ها را به طریق گفته شده با آب ترکیب کرده و سپس از آن‌ها استفاده کرد. استفاده‌ی مستقیم از این شوینده‌ها، خصوصاً شوینده‌های پودری، روی فرش می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود.

۵- پیش از آغاز کار با شوینده ابتدا برس یا اسنفجی را آغشته به شوینده‌ای که آماده کرده‌اید، نموده و روی قسمت کوچکی از گوشه‌ی فرش بکشید. مدتی صبر کنید تا از عدم تداخل رنگ‌های فرش بر اثر استفاده از این شوینده اطمینان حاصل نمایید. برخی از فرش‌های دستباف خصوصاً در اولین نوبت شستشو پس از بافت، رنگ پس می‌دهند و این اتفاق ممکن است باعث رنگی شدن قسمت‌های روشن فرش شود. چنان‌چه احساس کردید که فرش به اسنفج یا برس و یا به قسمت‌های جانبی سطحی که روی آن از ماده‌ی شوینده استفاده کرده‌اید، رنگ پس می‌دهد، بهتر است تا شستشوی آن را به مرکز تخصصی شستشوی فرش دستباف بسپارید.

۶- چنان‌چه در مرحله‌ی قبل فرش رنگ پس نداد و تأثیر شوینده نیز قابل قبول بود، در مرحله‌ی بعد تمامی قسمت‌های فرش را، در جهت خواب آن، برس یا اسفنج بکشید. از کشیدن برس یا اسفنج در جهت‌های مختلف، خصوصاً در جهت مخالف خواب فرش اجتناب کنید چرا که این عمل می‌تواند موجب تغییر شکل بافت فرش پس از خشک شدن آن شود.

۷- پس از شستشوی کامل تمامی سطح فرش با شوینده، آن را با شیلنگ آب‌کشی کنید. در این مرحله می‌توان با استفاده از یک پاروی پلاستیکی ظریف به خارج شدن باقیمانده‌ی مواد شوینده در فرش کمک کرد، اما بدیهی است که به کار بردن ظرافت و پرهیز از وارد آوردن فشار زیاد به فرش ضروری است. در انتها می‌توانید با اسنفج، حوله و … آب اضافی فرش را بگیرید. یکی از نکات بسیار مهم در این مرحله پرهیز از کاری است که معمولاً برای آبگیری فرش‌های ماشینی انجام می‌شود و آن لوله کردن فرش و آبگیری کردن آن است. این کار می‌تواند باعث تداخل رنگ‌های فرش دستباف شود.

۸- برای خشک شدن کامل فرش بهتر است پس از گرفتن رطوبت آن تا حد امکان، اجازه دهید تا فرش به مدت حدود یک ساعت در همان محل باقی بماند. برای کمک به خشک شدن سریع‌تر فرش می‌توانید از پنکه استفاده کنید. پس از یک ساعت فرش را در محلی دور از تابش مستقیم آفتاب و به پشت آویزان کنید. به طور کلی فرش‌های دستباف بایستی هر چه سریع و به طور کامل خشک شوند، چرا که در غیر این صورت بوی بدی به خود می‌گیرند و ممکن است کپک بزنند. برای خشک کردن فرش از به کار گرفتن هر گونه منبع حرارتی خودداری نمایید.

۹- پس از خشک شدن کامل فرش آن را به جای اصلی خود منتقل کرده و با استفاده از یک برس پرزهای آن را در جهت خواب فرش شانه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس و ثبت سفارش